April Business Computer
        
[ Strona główna ] [ April-Torby] [Net/notebook ] [ Wyszukiwarka-sklep]  [ Allegro Outlet! ]
[ Sklep Internetowy ][ Promocje w sklepie ][ Materialy eksploatacyjne ] [ MONITORY ]  [ April-Kontakt ]

torby do notebooka

notebook computer printers akcesoria maintence mobile office desktop drukarka software security; ibm hp adobe corel mks borland symantec apple brother canon citizen epson genicom hewlett packard HP lexmark minolta oki otc panasonic rank xerox ricoh sharp torby do notebooka samsonite addison programy skaner drukarka; torby do notebooków kerry parat drukarki eksploatacja ruchome biuro desktop komputer notebook oprogramowanie biurowe plecak etui Sklep komputerowy e-factory e-factory.pl Anycom Hagenuk Hannspree hanspree hansg hedgren C-pen eviews belkin canon kerry parat drukarki akcesoria eksploatacja toner tusz kartridge kartridż bateria monitor oprogramowanie biuro zabezpieczenia zasilacz pamięć dysk HDD flash pendrive karta pamieci telewizor pendrive PM-400 Bluetooth printer adapter e-factory e-faktory.
Torby, plecaki komputerowe...
Torby, plecaki komputerowe - dla ludzi w drodze
Sklep internetowy...

Sklep internetowy: e-factory.pl

wyszukiwarka produktów!

ODWIEDZAJ nasz Outlet
April-Outlet - dla ludzi w drodze
POLECAMY

Sklep Internetowy
wyszukiwarka produktów!


Kompetentny IT serwis:
Serwis Laptopów


PowerDesk
Biurko do samochodu.

NEWSLETTER

Jezeli chcesz otrzymywac od nas raz w miesiącu informacje o nowościach
kliknij w ten link

Zakupy:

dla partnerów handlowych
wypełnij formularz

zamów bezpłatny
katalog firmy Samsonite

zobacz nasze
certyfikaty i dyplomy

Radzimy jak kupić:

Notebook -jak dbać, żeby dłużej mieć

Komputer

Torbe do notebooka

Jak kupić notebooka:

Wewnątrz notebooków
Twardy dysk
Bezpieczeństwo
Multimedia
Porty
Ekrany
Materiały
Bezprzewodowość


Wewnątrz notebooków

Od multimediów do układów bezpieczeństwa, objaśniamy technologię która sprawia że twój notebook chodzi jak należy

Jako wierny czytelnik PC MAG, zgodzisz się że poświęciliśmy wiele, wiele stron dyskutując i testując główne elementy notebooków. Przeprowadziliśmy tysiące testów najnowszych mobilnych procesorów w celu ustalenia wydajności. Przetestowaliśmy mnóstwo grafiki aby powiedzieć ci które notebooki są najlepiej wyposażone do grania w ruchu. Zużywaliśmy też baterię za baterią aby stwierdzić które systemy wytrzymują najdłużej. A ponieważ jesteśmy przede wszystkim maniakami komputerowymi, nie poprzestaliśmy na tym: Możemy całymi dniami objaśniać, które systemy mają najwięcej portów USB, najwięcej RAMu oraz najszybsze i największe twarde dyski.

Ponieważ sprzedawcy notebooków zwykle wybierają procesory, chipsety, napędy itd. od tych samych głównych dostawców, elementy te nie wystarczają do odróżnienia jednej marki od drugiej. Powiedzmy, przykładowo, że szukasz notebooka średniej wagi z procesorem 1,8 GHz Pentium M, grafiką PCI Express, panoramicznym ekranem i złączem bezprzewodowym 802.11g. Prawie każdy producent notebooków - mały i duży - ma wersję dla ciebie. Z powodu tych nieodłącznych podobieństw pomiędzy różnymi markami producenci starają się wyróżnić swoje notebooki z ogółu.

Każdy producent ma swą własną ofertę multimedialną, taką jak jasne wyświetlacze LCD i odtwarzacze które nie wymagają bootowania systemu do odtwarzania filmów lub muzyki. Zachwalają również własne rozwiązania takie jak ochrona twardego dysku, bezpieczeństwo, wygląd zewnętrzny i opcje bezprzewodowe. Najtrudniejszą rzeczą dla konsumentów jest rozszyfrowanie, który dostawca posiada lepszą technologię, zwłaszcza gdy ta "technologia" może być po prostu użyciem innego metalu do obudowy lub umieszczenie bezprzewodowej anteny w innym miejscu.

Gdy wydaje się że tyle rzeczy jest takich samych - takich jak główne elementy i ceny - co tak naprawdę odróżnia jedną markę notebooków od drugiej? Przyjrzeliśmy się siedmiu różnym technologiom aby pomóc ci podjąć decyzję.

do góry...


Twardy dysk

Twarde dyski notebooków psują się znacznie częściej niż jakikolwiek inny element komputera. Poza zwykłymi zagrożeniami - awariami i niszczycielskimi wirusami - są też śliskie ręce, które mogą doprowadzić do upadków. Nawet gdy się po prostu solidnie kładzie notebooka na biurku lub jakiejś innej twardej powierzchni, uderzenie może wstrząsnąć dyskiem w sposób który, po pewnym czasie, może spowodować uszkodzenie. Aby zwalczyć te zagrożenia, dostawcy notebooków opracowali swe własne sposoby utrzymania bezpieczeństwa dysków i wszystkich cennych informacji na nich zapisanych. Lecz rozwiązania te są przede wszystkim stosowane w seriach biznesowych, a nie konsumenckich.

Aktywny System Ochrony IBM używa kombinacji składników sprzętowych i programowych które działają jak system poduszek powietrznych w samochodzie. Czujnik ruchu w obwodzie twardego dysku ciągle monitoruje czy notebook nie porusza się w sposób gwałtowny. Jeżeli komputer zostanie upuszczony, seria złączy utrzymuje dysk na miejscu, a małe sprężynki odciągają głowice odczytu i zapisu do pozycji parkowania jeszcze zanim dysk przestanie się obracać. Idąc za przykładem IBM, Apple wprowadził ostatnio do swych komputerów PowerBook technologię Czujnika Nagłego Ruchu. Działa ona podobnie do systemu IBM, z głowicami twardego dysku odgrywającymi krytyczną rolę. Toshiba również ma podobną technologię; System Ochrony Twardego Dysku można znaleźć w ostatnich modelach Tecra.

Czujniki ruchu takie jak te znajdujące się w systemach IBM i Apple są świetne gdy notebook jest włączony, lecz co się dzieje gdy komputer jest wyłączony? Solidna porcja wstrząsów i upadków pojawia się podczas podróży gdy system jest wyłączony. Seria Dell Latitude oferuje ochronę "Strefa Uderzenia" od 1997 roku. Składa się ona z serii dużych gumowych zatyczek na podstawie notebooka, które są najbardziej efektywne gdy urządzenie upadnie płasko na podstawę. (Pomyśl o tym gdy kładziesz notebooka na biurku; wstrząs od upadku z ostatniego cala może ostatecznie spowodować jakieś poważne uszkodzenie.)

Apple iIBM również używają gumowych zderzaków, lecz nie tak starannie jak Dell. Inni dostawcy, jak HP w swej serii Compaq, ochraniają dyski swych urządzeń poprzez fizyczne umocowanie ich do korpusu. Obudowa zapewnia dodatkowe podtrzymanie i absorbuje większość wibracji.

Usztywnienie przed twardym upadkiem

Wytwórcy komputerów tacy jak Apple, IBM i Toshiba używają kombinacji sprzętu i oprogramowania do ochrony twardych dysków notebooków przed niebezpieczeństwami. Jak pokazano tutaj, czujniki wykrywają gdy notebook zostaje upuszczony, a oprogramowanie natychmiast zawiadamia głowice odczytu i zapisu o konieczności powrotu do pozycji parkowania jeszcze przed uderzeniem

Parkowanie dysku przed upadkiem

do góry...


Bezpieczeństwo

Nie jest żadną tajemnicą że kiedy siedzisz na lotnisku w poczekalni lub surfujesz po sieci w domu, twój notebook i wszystkie cenne informacje przechowywane na twardym dysku są narażone na niebezpieczeństwo. Producenci notebooków zwiększyli zabezpieczenia przed niespodziewanymi uderzeniami i upadkami, lecz co z ochroną przed hakerami i złodziejami? Przedsiębiorstwa od zabezpieczeń gorliwie pracują nad powstrzymaniem łajdaków, a dostawcy notebooków prześcigają się przy wprowadzaniu nowych technologii w celu utrzymania prywatności twoich plików.

Największą tendencją bezpieczeństwa stosowaną obecnie w notebookach jest Moduł Platformy Zaufania (Trusted Platform Module - TPM). Dell, HP, IBM i Toshiba stosują go w swych seriach biznesowych. (Niestety nie dotarł on jeszcze na stronę konsumencką.) TPM jest układem We/Wy wbudowanym w płytę główną. Używając kombinacji sprzętu i oprogramowania dostarcza on bardzo bezpieczne szyfrowanie danych. Jeżeli twój twardy dysk zostanie skradziony lub ktoś się do niego włamie, twoje hasła, certyfikaty cyfrowe i numery seryjne są przechowywane w TPM - jak w wirtualnym sejfie, bezpieczne przed intruzami.

Najczęściej stosowane układy TPM pochodzą od firm Infineon, National Semiconductor, i Broadcom. Oprogramowanie pochodzi od dostawcy układu lub od producenta notebooków. Przykładowo IBM, który używa układu National Semiconductor, ma swe własne oprogramowanie załączone w pakiecie Think-Vantage (oprogramowanie National jest bardzo proste). Fujitsu, HP, i Toshiba stosują raczej solidne oprogramowanie przychodzące wraz z układem Infineon. Dell również używa układu National, lecz poleca ściągnięcie oprogramowania od Wave, odrębnej firmy, za 20 dolarów.

Rozwiązanie oparte na TPM jest o wiele bardziej efektywne niż to które oferuje Windows XP, w którym twe hasła i informacje osobiste są przechowywane bezpośrednio w rejestrze i można do nich łatwo dotrzeć.

Gdy wszystko jest ustawione, łatwo jest zabezpieczyć twoje pliki. Możesz skonfigurować swój TPM do użycia pojedynczego hasła do odblokowania wszystkich haseł i 20-cyfrowych numerów seryjnych, a ponieważ wszystkie twe hasła są przechowywane w "sejfie" TPM, potrzebujesz tylko głównego hasła w celu uzyskania dostępu do komputera, kont pocztowych, kont bankowych i sieciowych.

Możesz także zaszyfrować całe pliki na dysku przez proste klinięcie prawym przyciskiem na dowolnym folderze i wybranie "szyfruj". Proces szyfrowania jest oparty na TPM; bez właściwej autoryzacji użytkownik nie ma dostępu do zaszyfrowanych folderów.

Dodatkowo otrzymujesz Osobisty Dysk Bezpieczeństwa (Personal Secure Drive - PSD), dysk logiczny który pozwala na przechowywanie i zarządzanie zaszyfrowanymi plikami na dysku twardym. Dysk może pomieścić do 2 GB danych, które wszystkie są zaszyfrowane; każda próba dostępu do dysku wymaga autoryzacji przez użytkownika.

Czytniki odcisków palców dodają dodatkowy poziom bezpieczeństwa. Acer, Fujitusu, IBM, i MPC mają czytniki odcisków palców jako opcję. TPM może dołączyć te czytniki do "sejfu", tak że twoje informacje mogą być dostępne po prostym stuknięciu palcem zamiast poprzez hasło. Możesz także użyć czytników odcisków palców do zastrzeżenia dostępu nawet zanim system się załaduje, wprost na poziomie BIOSu.

Czytniki inteligentnych kart, stosowane w notebookach Dell Latitude i HP Compaq również współpracują z TPM. Sama inteligentna karta jest kawałkiem plastiku wielkości karty kredytowej z wbudowanym układem który czyni ją "inteligentną". Działa ona jak hasło lub odcisk palca lecz jest bardziej wszechstronna: Pozwala ona na wykonywanie takich operacji jak przetwarzanie płatności i może dostarczać identyfikacji lub autoryzacji sieciowej.

Notebooki Acer TravelMate również mają wbudowane czytniki inteligentnych kart, lecz brakuje im TPM do bardziej bezpiecznych transakcji. Inteligentne karty są tańszą alternatywą dla czytników odcisków palców, ponieważ kosztują tylko 5 dolarów.

TPM jest ważnym etapem w zabezpieczeniach, ponieważ używa kombinacji oprogramowania i sprzętu w celu ustawienia silnej bariery między tobą a wszelkimi możliwymi intruzami.

TPM

do góry...


Multimedia

W roku 2004 słowo multimedia stało się bardzo niezwykłym jak na notebooki. Każda marka notebooków dla konsumentów miała nie jeden lecz kilka "multimedialnych" modeli. Słowo to szybko stało się słowem - kluczem: Mogło oznaczać że notebook ma przyciski do odtwarzania mediów, takie jak odtwarzanie, pauza, przewijanie; że może odtwarzać DVD bez ładowania systemu; lub że ma funkcje TV. Odkrywamy co to oznacza dla dostawców którzy najbardziej przodują w tej kategorii.

OPROGRAMOWANIE MULTIMEDIALNE

ACER

Acer skupia swe wysiłki multimedialne na serii Aspire. Jej przycisk Arcade jest jej rdzeniem multimedialnym; naciśnij go gdy system jest wyłączony i może on załadować nie Windowsowe środowisko aby odtwarzać płyty Audio CD, pliki WAV i MP3. Naciśnij go gdy notebook pracuje, i włącza on pełny zestaw do tworzenia i odtwarzania pokazów slajdów z muzyką, edycji wideo, organizowania zdjęć i wypalania płyt CD i DVD. Model Aspire 1800 posiada nawet mały wyświetlacz LCD na krawędzi który pokazuje status odtwarzania muzyki. Nie oferuje on Microsoft Windows XP Media Center Edition (MCE), lecz Arcade jest mimo to odpowiednią alternatywą.

APPLE

Jak zwykle, Apple robi wszystko inaczej. Ich notebooki nie są sprzedawane z narzędziem dostępnym przed załadowaniem systemu, zwłaszcza iż wiadomo że notebooki Apple są znane z natychmiastowego powrotu ze stanu wstrzymania. A firma wciąż nie jest przekonana czy notebooki powinny służyć jako telewizory lub odtwarzacze pokojowe; tak więc ich urządzenia nie mają tunerów TV ani trzymetrowych interfejsów.
Co Apple oferuje to bardzo potężny zestaw aplikacji multimedialnych iLife, zawierający iTunes, iPhoto, iDVD, i iMovie. Jest on daleko bardziej bogaty niż cokolwiek dołączane przez Microsoft, lecz porównywanie go w Windows MCE jest, no cóż, porównywaniem jabłek z pomarańczami - są po prostu różne.

AVERATEC

Notebooki Averatec 6200 zawierają AveraPlay, który pozwala na natychmiastowy dostęp do płyt CD i DVD bez przycisków multimedialnych, a mały panel LCD pokazuje status odtwarzanej muzyki. Jest również dołączony pilot wielkości karty kredytowej Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to porównywalne z MCE, lecz jest solidnym pakietem wyłaniającego się dostawcy.

DELL

Dell był jednym z pierwszych dostawców komputerów PC oferujących tanią alternatywę dla MCE, czyli DELL Media Experience. Bardzo przypomina on MCE, włącznie z trzymetrowym interfejsem do muzyki, zdjęć, wideo i DVD, lecz nie zawiera TV ani DVR. Jednak obecnie Dell oferuje MCE jako opcję, i jeżeli chcesz TV, możesz dostać ją w pierwszym notebooku MCE, modelu Inspiron 9300, zaprezentowanym w lutym.
Dell zastosował również w modlu Inspiron 9300 swoje pierwsze rozwiązanie natychmiastowego odtwarzania, Dell MediaDirect. Chociaż nie jest to narzędzie dostępne przed załadowaniem systemu jak inne, pozwala na szybki dostęp do zawartości multimedialnej (MP3, WMA, WMV, JPG i innych plików) na dysku optycznym lub folderach dysku twardego również gdy komputer jest w stanie wstrzymania lub hibernacji.

FUJITSU

Fujitsu zawiera dostęp do płyt CD, DVD i TV, jak również trzymetrowy interfejs, poprzez swój pakiet Instant MyMedia, znajdujący się w modelach serii N z tunerami TV i pilotami. Notebooki serii N, C i S6000 mają przyciski multimedialne do muzyki i DVD. MCE będzie opcją później w tym roku, lecz teraz Instant MyMedia wystarczy.

HP

W swym modelu Pavilon dvlOOO, HP posiada jedno z najbardziej wyczerpujących rozwiązań dostępnych przed załadowaniem systemu z QuickPlay, wersją InterVideo InstantOn. (InstantOn jest również używany w notebookach Toshiba.) Pozwala ono na odtwarzanie CD, DVD i MP3 (ale nie WMA) znajdujących się na twardym dysku w folderach plików muzycznych.
HP bazuje na MCE i iTunes dla oprogramowania multimedialnego. Pavilion zd8000 posiada MCE i podwójne tunery TV w zewnętrznym module tuner/DVR. Mały pilot jest umieszczony w slocie PC Card. Niektóre modele mają podwójne gniazdo słuchawkowe, przydatne dla dwóch osób oglądających ten sam film DVD podczas podróży.

SHARP

Sharp oferuje Instant Play w małym, 1,2 kilogramowym ultra przenośnym modelu MP30. Szybko ładuje i odtwarza on płyty audio CD i DVD, lecz nie MP3. Jest zaprojektowany bardziej w celu oszczędzania baterii niż spełniania twych multimedialnych snów. Znajduje się tam również pilot wielkości palca. (MCE nie jest oferowany w modelach amerykańskich.)

SONY

Sony zawsze skupiało się na multimediach, a ich najnowszy zestaw VAIO Zone jest najbardziej znaczącym pakietem narzędzi innych niż MCE dostępnym od producenta sprzętu. Zestaw zawiera nagrywarkę muzyki i odtwarzacz do plików MP3, WMA, własnego formatu Sony ATRAC i standardowych plików WAV; przeglądarkę zdjęć która pozwala na odtwarzanie muzyki podczas pokazu slajdów; edycję wideo i odtwarzacz DVD; oraz tuner TV z możliwością nagrywania. VAIO Zone nie stara się wyglądać jak MCE; zawiera unikalne, małe menu posiadające przezroczyste tło, więc jeśli przykładowo menu pojawi się podczas oglądania telewizji, program jest wciąż widoczny.

TOSHIBA

Express Media Player Toshiby, wersja InterVideo InstantOn, jest rozwiązaniem dostępnym przed załadowaniem systemu znajdującym się w notebookach Qosmio i luksusowych modelach Satellite. Oprogramowanie ma dostęp do napędu optycznego notebooka dla Audio CD (tylko WAV, bez płyt CD wypalonych w formacie MP3 lub WMA), DVD i nawet telewizji. Express Media Player zawiera tylko podstawowe oprogramowanie multimedialne, więc aby otrzymać MCE, musisz kupić Qosmio; modele Satellite nie oferują go.

do góry...


Porty

Porty łączności są najmniej promowaną cechą notebooków. Rzadko słyszy się w telewizji "ten notebook ma najlepsze porty" lub czyta się to w reklamach. Jednak zależnie od tego, co chcesz robić ze swoim notebookiem, wybór portów może być najważniejszy. Tendencja dążenia ku notebookom multimedialnym wprowadziła całe mnóstwo portów których możesz nie znać, lecz których możesz potrzebować. Oto elementarz portów multimedialnych: czym są, co robią i jak wyglądają.

KOMPONENTOWE WYJŚCIE WIDEO

Łączy TV lub HDTV z twym notebookiem tak abyś mógł oglądać potokową transmisję wideo w wysokiej jakości i rozdzielczości ze swego notebooka.

To trzyczęściowe złącze (kodowane kolorami czerwonym, niebieskim i zielonym) jest najlepszym sposobem przesyłania wideo z notebooka do odbiornika HDTV lub każdego odbierającego kompozytowe wideo.

Złącze to pozwala na niezależne przetwarzanie chrominacji (koloru) i luminacji (jasności) dając obraz wyższej jakości niż złącze S-Video. S-Video działa podobnie, lecz złącze kompozytowe jeszcze bardziej poprawia dokładność kolorów przez rozdzielenie sygnału chrominacji na dwie części. Notebooki Toshiba są jedynymi które obecnie wspierają kompozytowe wideo.

Wyjście/wejście video

Wejście kompozytowe/RCA

Łączy konsolę gier lub kamerę z notebookiem w celu oglądania wideo lub grania w gry na notebooku.

Kodowane kolorami czerwonym, białym i żółtym, wejście kompozytowe wykorzystuje standardowe wtyczki RCA do połączenia notebooka w celu odbierania sygnałów audio i wideo z telewizora, magnetowidu, konsoli do gier i innych.

Ten typ złącza łączy informację o chrominacji i luminacji, wysyłając ją przez pojedynczy przewód. Chociaż złącze kompozytowe jest w stanie przesyłać obraz wysokiej jakości, nie jest tak dokładne jak złącze komponentowe.

Wejście tunera TV

WEJŚCIE TUNERA TV KONCENTRYCZNE 75 OHM

Łączy skrzynkę kablową, telewizję lub magnetowid z notebookiem aby można było oglądać i nagrywać na nim program TV.
Czasami zwane wejściem RF, koncentryczny przewód 75 ohm może jednocześnie przenosić sygnał wideo i stereo. Złączki przewodu RF (często zwane złączkami typu F) nakręcane na 75-ohmowe wtyczki, są wciskane w złącze lub łączone przez klucz sprzętowy zwykle dostarczany przez producentów.

Wyjście cyfrowe

WYJŚCIE CYFROWE S/PDIF/DOLBY AC3

Łączy notebooka z głośnikami lub odbiornikiem stereo w celu odtwarzania cyfrowego dźwięku zapisanego na notebooku.
S/PDIF (Sony/Philips Digital Interface) jest standardowym formatem przesyłu audio, zwykle zwanym cyfrowym dźwiękiem. Złącze to pozwala na transfer dźwięku bez konwersji sygnału na i z analogowego formatu, co może obniżyć jego jakość. Jeżeli posiadasz także wejście S/PDIF, możesz odtwarzać cyfrową muzykę przechowywaną w odtwarzaczu MP3 poprzez notebooka. Gniazda słuchawek znajdujące się w niektórych notebookach służą też jako porty S/PDIF.

DVI

DVI

Łączy cyfrowy projektor lub panel LCD z notebookiem w celu wyświetlania w dużym formacie zarówno zawartości wideo jak i prezentacji PowerPoint przechowywanych w notebooku. DVI (Digital Visual Interface) jest wieloigłowym złączem używanym do przesyłu cyfrowych sygnałów wideo w standardowej i wysokiej rozdzielczości. Znajduje się w tunerach HDTV, rosnącej liczbie odtwarzaczy DVD, telewizorach HDTV i niektórych monitorach komputerowych. DVI-D jest rodzajem złącza DVI znajdującym się w większości domowych zestawów wideo i przenosi tylko cyfrowy sygnał. DVI-I jest używany w niektórych komputerowych kartach wideo i może przenosić zarówno sygnał cyfrowy jak i analogowy.
Niektóre telewizory mają wejścia DVI-I dla większej elastyczności przyłączenia. Złącza DVI przesyłają sygnały wideo w czystej postaci cyfrowej, co szczególnie owocuje podczas używania ekranów takich jak plazmowe, LCD lub DLP TV.

Firewire

FIREWIRE/ I.LINK 400

Łączy cyfrową kamerę lub zewnętrzny twardy dysk w celu transferu (lecz nie wyswietlania) dużych plików, takich jak MPEG wideo do notebooka.
Znany również jako IEF.E 1394, jest ekstremalnie szybkim (zwykle do 400 megabitów/s), dwukierunkowym cyfrowym łączem używanym do podłączania kamery DV lub innych urządzeń zewnętrznych (takich jak zewnętrzny twardy dysk lub napęd optyczny) do notebooka. Jest używany w cyfrowych kamerach ponieważ jest jednym z niewielu łączy zdolnych do szybkiego przesyłu pełnowymiarowego wideo. Można znaleźć jeszcze szybsze złącza FireWire (do 800 Mbps) w ostatnich notebookach Apple PowerBook.

WEJŚCIE S-VIDEO

s-video

Łączy cyfrową kamerę z notebookiem w celu wyświetlania wideo przechowywanego w kamerze na ekranie notebooka. Również jeśli twój magnetowid ma wyjście S-Video, możesz przesłać taśmy VHS do formatu cyfrowego. Wejścia S-Video używają czteroigłowej wtyczki do odbioru sygnałów wideo z kamer, konsoli do gier, telewizorów lub innych urządzeń wyposażonych w wyjście S-Video. Litera S w nazwie S-Video oznacza oddzielny (ang. separate): Złącza S-Video przesyłają elementy chrominacji (koloru) i luminacji (jasności) sygnału wideo wzdłuż oddzielnych ścieżek, co pozwala na ich niezależne przetwarzanie, chociaż S-Video nie daje tak żywego obrazu jak wideo komponentowe. Jest to powszechny sposób na wyświetlanie zawartości z cyfrowej kamery lub innego urządzenia z wyjściem S-Video. (FireWire również przesyła pliki z danymi z kamery do notebooka, lecz nie może wyświetlać wideo w czasie rzeczywistym.)

WYJŚCIE S-VIDEO

Łączy telewizor plazmowy lub nowszy z notebookiem w celu wyświetlania zawartości wideo z notebooka.
Najbardziej popularny sposób na podłączenie telewizora do notebooka, wyjście S-Video wykorzystuje czteroigłową wtyczkę do przesyłu sygnałów z notebooka do telewizora lub innego urządzenia z wejściem S-Video.

do góry...


Ekrany

Ponieważ od komputerów przenośnych oczekuje się wykonywania coraz większej ilości zadań biznesowych i multimedialnych, producenci ulepszają swe systemy o nowe rodzaje wyświetlaczy. Wielu dostawców promuje swe własne projekty, z których każdy ma swą własną specjalną nazwę.
Nie które tak zwane technologie nie są wcale technologiami. Przykładowo, Dell używa terminu UltraSharp na określenie każdego notebooka który ma lepszy wyświetlacz niż model podstawowy. Ulepszenie może tkwić w kącie widzenia, kontraście lub innych atrybutach. Ulepszenie może również być efektem innej struktury komórek LCD lub użycia innych warstw polaryzujących lub rozpraszających.
Inne nazwy są oparte na specyficznych elementach projektu ekranu. Modele Dell TrueLife, Fujitsu CrystalView, HP BrightView, i Sony XBrite wszystkie mają panele które wyglądają bardziej lśniąco niż typowe matowe panele LCD. Ta technologia "czystej powłoki" dostarcza obraz o wyższym kontraście, ponieważ powłoki na ekranie mniej rozpraszają światło, więc poziom czerni jest ciemniejszy niż byłby na typowym panelu. Ciemniejszy poziom czerni sprawia że kolory wyglądają na jaśniejsze, a obraz na ostrzejszy.
Matowe wykończenie typowego panelu jest spowodowane przez powłokę antyodblaskową, która działa poprzez rozpraszanie odbitego światła otaczającego. Konstrukcja z czystą powłoką zwiększa odblask, lecz również wyświetla obrazy bardziej czysto niż ta z matowym wykończeniem. Efektem jest ekran który wygląda wspaniale w kontrolowanych warunkach oświetleniowych, chociaż odbite światło może sprawiać trudności w patrzeniu w niektórych okolicznościach. Ta konstrukcja jest dobra zwłaszcza do oglądania filmów i cyfrowej fotografii.
Niektóre technologie wykorzystują inne podejścia w celu polepszenia jakości obrazu. Panele Fujitsu Enhanced CrystalView wychodzą poza konstrukcję czystej powłoki, dodając ulepszone filtry kolorów w celu zwiększenia gamy kolorów ekranu, sprawiając że cyfrowe zdjęcia i filmy wyglądają lepiej. Panele Toshiba TruBrite mają zwiększoną jasność, przede wszystkim przez ulepszoną konstrukcję podświetlenia. Panele Toshiba TruBrite i niektóre modele Sony XBrite mają podwójne fluorescencyjne podświetlenie w celu uzyskania jeszcze większej ilości światła; jaśniejsze obrazy mogą wyglądać na bardziej kolorowe. Podwójne fluorescencyjne podświetlenie daje najlepsze efekty podczas oglądania filmów. Dlatego najczęściej spotyka się je w ekranach panoramicznych.
Więc co te wszystkie technologie znaczą dla ciebie? Przy oglądaniu filmów i obróbce wideo ekran ulepszony czystą powłoką lub czymś innym będzie wyglądał na jaśniejszy. Jeżeli używasz głównie aplikacji biurowych i długo pracujesz, możesz raczej unikać "specjalnych" ekranów i pozostać przy zwykłych matowych panelach LCD.

MATOWY

To jest ekran LCD z powłoką antyodblaskową. Powłoka ta redukuje odbicia i jest pomocna tym którzy patrzą w ekran przez długi czas podczas pracy z edytorem tekstu, arkuszem kalkulacyjnym i innymi zadaniami obliczeniowymi. Czyni ona dokumenty na białym tle łagodniejszymi dla oczu.

CZYSTA POWŁOKA

Usunięcie powłoki antyodblaskowej przepuszcza większą ilość światła z podświetlenia, czyniąc kolory bardziej żywymi i dodając ostrość do obrazów w filmach DVD i innych źródeł wideo. Wadą jest fakt iż każde zewnętrzne źródło światła spowoduje odbicia i możliwe podrażnienia oczu.

Ekrany

do góry...


Materiały

Pewnie, że fajny malunek może czynić notebooka wyróżniającym się, lecz gdy przychodzi co do czego, chcesz urządzenie które jest również wytrzymały. Projektanci notebooków używają w dzisiejszych systemach twardszych tworzyw sztucznych i obudów z bardziej kosztownych stopów metali aby poradzić sobie ze zwykłym traktowaniem notebooków przez mobilnych użytkowników.
Stopy magnezu, używane przez takich dostawców jak Dell, Fujitsu, Gateway, HP, IBM, i Toshiba są wyróżniającymi się faworytami pośród cienkich i lekkich notebooków biznesowych. Magnez, często spotykany w urządzeniach takich jak odtwarzacze MP3 i telefony komórkowe, ma najniższą gęstość pośród wszystkich popularnych metali konstrukcyjnych. Wagą zbliżony do plastiku, posiada zaletę większej wytrzymałości w celu wytrzymania gorączkowego harmonogramu podróżników.
Zastosowanie magnezu w pokrywie, tak jak robi to HP, zapobiega wyginaniu panelu LCD. Posiadanie go w podstawie również daje dobre efekty, gdyż stopy magnezu są odporne na korozję i wytrzymują wyższe temperatury.
Wciąż jednak większość notebooków z serii konsumenckich, zwłaszcza tańszych i zastępujących komputery biurkowe, zawiera tworzywo sztuczne ABS. Jest to najtańsza alternatywa.
Kompozyty tytanowe pojawiły się na scenie w 2001 roku wraz z 15-calowym notebookiem Apple PowerBook G4. Apple odszedł jednak od tytanu ponieważ uzyskanie i uformowanie tego metalu jest kosztowne. Zamiast tego, dzisiejsze notebooki PowerBook zawierają stop aluminium, który jest tańszy, łatwiejszy do formowania, i daje notebookom połyskujący wygląd. Serie IBM ThinkPad X i T są jednymi z nielicznych gdzie wciąż stosowane są kompozyty tytanowe.
Dążenie do uzyskania cieńszych i wytrzymalszych notebooków skłania projektantów do poszukiwania bardziej egzotycznych materiałów. Sony VAIO PCG-X505 i Voodoo Envy m:50 zawierają włókna węglowe; uważane za Supermana pośród materiałów na obudowy, i o wiele bardziej wytrzymałe niż aluminium, oraz lżejsze. Jest to jeden z materiałów najbardziej odpornych na korozję, lecz również najbardziej kosztowny w uzyskaniu i formowaniu.

do góry...


Bezprzewodowość

Połączenia bezprzewodowe są obecnie koniecznością w notebookach, ponieważ sprawdzanie poczty, surfowanie po stronach www i wysyłanie plików stało się integralną częścią mobilnej komputeryzacji. Lecz wykonanie tych połączeń w biurze, w domu, i co najważniejsze, w czasie podróży, nie zawsze jest automatyczne. Dlatego też producenci notebooków ciężko pracują nad ulepszeniem tego aspektu. Niektórzy stworzyli swe własne narzędzia sieci bezprzewodowych jako alternatywę dla programu który wchodzi w skład każdego notebooka z Microsoft Windows XP, Windows XP Zero Configuration.

Zero Config czyni podstawowe ustawienia bezprzewodowe łatwymi. Niektórzy użytkownicy zauważają jednak pogorszenie łączności bez żadnej widocznej przyczyny, nawet gdy sygnał jest wciąż silny i występuje połączenie z punktem dostępu. Wiele z własnych alternatyw dołączanych do notebooków przez ich wiodących producentów oferuje więcej opcji niż Zero Config, i wszystkie one, prowadzą cię w większości przez ustawienia bezprzewodowej komunikacji krok po kroku. Wiele z nich pozwala na tworzenie zapisywanych profili, które mogą zawierać połączenia przewodowe i bezprzewodowe, jak również preferencje drukarek dla konkretnych lokalizacji. Innym wyróżnikiem jest rzeczywiste umiejscowienie anteny. Sygnał bezprzewodowy może łatwo ulegać wpływowi sposobu umiejscowienia anten przez producenta, ich ilości oraz materiału który je otacza. (Aby dowiedzieć się więcej, patrz rysunek poniżej.)
Złotym standardem dla programów bezprzewodowych oraz ustawień pozostaje Access Connections od IBM. Narzędzie to, będące częścią tego co IBM nazywa technologią ThinkVantage, łatwo tworzy Profile Lokalizacji które zarządzają połączeniami przewodowymi i bezprzewodowymi. Użytkownik może wybrać tylko bezprzewodowe, tylko przewodowe lub mieszane (jeśli są dostępne) preferencje (również typu dial-up lub komórkowe), i przypisać im drukarkę lokalną lub sieciową. Może on też posiadać profile dokowania i roamingu w biurze, w domu oraz w ulubionej sieci hoteli.
Access Connections może również połączyć się z Prywatną Siecią Wirtualną (Virtual Private Network - VPN) i włączyć lub wyłączyć udostępnianie plików i drukarek, udostępnianie Internetu oraz firewall dla połączeń internetowych. Ustawienie jest dokonywane przy użyciu przycisku opisanego Access IBM. Nie istnieje jednak dedykowany przycisk do włączana i wyłączania bezprzewodowości (można użyć kombinacji Fn-F5).
W przypadku notebooków Apple system operacyjny OS X zawiera narzędzia sieci bezprzewodowych, a połączenia same się konfigurują. Użytkownik może wciąż wybierać spośród bezprzewodowych sygnałów w każdej lokalizacji, i są dodatkowe kroki jeżeli istnieje potrzeba podłączenia się do ukrytej lub szyfrowanej sieci. Można wybrać stworzenie "zaufanej" konfiguracji, co oznacza że po włączeniu notebooka w miejscu gdzie się już było, połączenie zostanie automatycznie ustanowione. Apple nie oferuje tak bogatego menu wyboru jak Access Connections, lecz łączy się prawidłowo i wielokrotnie.
Narzędzie Della QuickSet, dostępne przez zasobnik systemowy, daje użytkownikom dostęp do bezprzewodowych konfiguracji jak również do zarządzania zasilaniem i schematów prezentacyjnych. Podstawowa konfiguracja bezprzewodowa dla serii konsumenckiej Inspiron opiera się na managerze konfiguracji Windows XP, a dla serii biznesowej Latitude Dell korzysta z narzędzi Intela lub Dell Client Utility. Są one stworzone specjalnie w celu pomocy administratorom sieciowym i personelowi IT w ustawieniu wielu notebooków w sieciach korporacyjnych. Profile oparte na lokalizacji dla bezprzewodowości i urządzeń peryferyjnych będą oferowane w przyszłości, jak twierdzi Dell.
HP pracuje aktualnie z dostawcami bezprzewodowości nad bardziej zawansowanymi narzędziami konfiguracji które pozwoliłyby użytkownikowi na ustawienie profili dla popularnych lokalizacji i następnie wykrywanie ich i połączenie podczas przemieszczania się. Lecz na dzień dzisiejszy notebooki HP bazują wyłącznie na standardzie Windows XP.
Nowe narzędzie Toshiby, EasyGuard, do zabezpieczenia, ochrony i naprawy oraz połączeń notebooków zawiera ConfigFree, narzędzie do ustawień bezprzewodowości które prowadzi użytkownika przez proces ustawień w różnych lokalizacjach, i następnie przechwytuje profil i wywołuje go przez pojedyncze naciśnięcie przycisku. Najfajniejszym narzędziem jest radar ConfigFree, który wyświetla kołową mapę pobliskich punktów dostępu i ich nazwy. Aby się połączyć należy po prostu kliknąć na połączeniu i pociągnąć je do ikony swego laptopa w centrum ekranu. EasyGuard zasługuje na swą nazwę, gdyż jest jednym z najłatwiejszych narzędzi do zarządzania bezprzewodową łącznością jakie widzieliśmy.

Umiejscowienie anteny

Sygnał bezprzewodowy może łatwo ulegać wpływowi umiejscowienia anteny, oraz materiału z którego jest wykonany notebook. Po pewnych próbach i błędach, twórcy komputerów doszli do wniosku że umiejscowienie anten w pokrywie na górze i po bokach ekranu LCD, zamiast w pobliżu klawiatury, działa najlepiej przy znajdowaniu i wykorzystywaniu sygnałów bezprzewodowych. Notebooki głównonurtowe i zastępujące komputery biurkowe mają zwykle dwie anteny, podczas gdy wiele ultraprzenośnych, jak seria Sony VAIO S i Sharp Actius MM20, ma tylko jedną. A ponieważ stopy metali mogą pogarszać odbiór sygnałów bezprzewodowych, firmy takie jak IBM i HP pokrywają strefę otaczającą antenę plastikiem a nie materiałami takimi jak stopy magnezu czy tytan

Umiejscowienie anteny

źródło:PC MAG kwiecień 2005

do góry...


Copyright © 2003-2007 April Business Computer. Wszystkie prawa zastrzeżone.